Sposób na maturę z matematyki

Matematyka jest chyba najbardziej kłopotliwym egzaminem maturalnym. Dla osób, które zdają ją na poziomie rozszerzonym stanowi prawdziwe wyzwanie, bowiem na poprawne rozwiązanie zadań trzeba poświęcić maksimum koncentracji i zachować logiczne myślenie. W przypadku osób uzdolnionych w obszarze nauk humanistycznych, matematyka stanowi problem nawet na poziomie podstawowym. Wykonywanie niektórych zadań może być dla takich osób bardzo trudne. By zdać maturę z matematyki z pozytywnym wynikiem (niezależnie czy oznacza to zdanie egzaminu w ogóle, czy może uzyskanie maksymalnie dużej liczby punktów), trzeba włożyć w naukę bardzo dużo pracy. Zdecydowanie warto pomyśleć też o korepetycjach. Możliwe, że świeże podejście i pomoc innej osoby bardzo pozytywnie wpłyną na postępy, jakie będzie się czyniło. Matematyka może być bardzo prosta, jeżeli tylko się ją zrozumie. Trzeba wyrobić sobie odpowiednie podejście, które bazuje na powtarzaniu niezrozumiałych fragmentów. Pomoc korepetytora w tym zakresie może być bardzo duża- może on nie tylko mobilizować, ale i tłumaczyć to, co w podręczniku lub na lekcjach zostało wytłumaczone w niezrozumiały sposób. W kwestii samodzielnej nauki bardzo ważne są dobrane do niej materiały.

Wiele możliwości

Prawda jest taka, że wiele uczniów zastanawiających się jak zdać maturę z matematyki posiada podstawowe materiały do nauki (https://www.taniaksiazka.pl/matematyka-jak-zdac-mature-z-matematyki-poziom-rozszerzony-dariusz-kulma-p-806657.html). Przede wszystkim należy skoncentrować się na podręcznikach wykorzystywanych do nauki w liceum oraz zadań, które zostały opracowane przez nauczyciela. Warto przerabiać każdy element materiału na nowo, także korzystając przy tym z zeszytów ćwiczeń. Wystarczy wymazać wykonane już obliczenia, by móc je powtórzyć. To powinno dać solidną podstawę do dalszych postępów.

Następnym krokiem będzie zakup repetytorium maturalnego. W skondensowany sposób tłumaczy wszystkie wymagane zagadnienia na egzaminie maturalnym. Kiedy posiądzie się już teoretyczną wiedzę należy poświęcić sporo czasu (możliwe, że stosunkowo najwięcej) na pracę z kartami maturalnymi. Obecnie wiele wydawnictw publikuje książki zawierające arkusze maturalne z poprzednich lat a także własne propozycje arkuszy maturalnych oraz poszczególnych zadań.  To one przyzwyczają ucznia do tego jak wygląda egzamin maturalny.

Determinacja przede wszystkim

Jak zostało wspomniane, przede wszystkim ważna jest determinacja. Nie można się zrażać, jeżeli nauka nie przynosi oczekiwanych efektów. Trzeba stale wracać do zagadnień, które stanowią problem. Na matematykę warto poświęcić dużo czasu, ponieważ jest to chyba najczęściej oblewany egzamin. Jeżeli jednak ktoś konsekwentnie będzie dążył do celu, z pewnością osiągnie sukces.

School obraz autorstwa freepik - www.freepik.com