Efektywne przygotowanie się do matury

Nauka do matury jest dla wielu licealistów bardzo ciężkim okresem. Zazwyczaj tempo nauki jest o wiele wolniejsze. W przypadku przygotowań do tego najważniejszego dotychczas egzaminu przebiega ona zupełnie inaczej. Uczeń musi praktycznie samodzielnie wybrać sobie źródła z których będzie korzystał i metodę pracy. Oczywiście, wielu nauczycieli daje pewne sugestie, lecz zasadniczo nie są one wiążące i nie wszystkim uczniom muszą pasować. Dlatego też warto zastanowić się jak podejść do przygotowań. W przypadku kilku koncepcji dobrze wcześniej poprzedzić je analizą SWOT, która pozwoli na wskazanie najlepszych rozwiązań. Niektórych rzeczy w nauce nie można pominąć. Kilka wskazówek jest wręcz uniwersalnych.

Organizacja nauki

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia organizacja nauki. Jeżeli uczymy się w sposób chaotyczny, osiągamy znacznie mniej niż ucząc się w sposób usystematyzowany. W pierwszej kolejności warto zadbać o to, by rozrysować sobie plan nauki. Nie powinien być on zbytnio szczegółowy – to powodowałoby, że niezrealizowanie jakiejś części planu demotywowałoby (co w przypadku większej ilości niepowodzeń może bardzo osłabić zapał). Kiedy będziemy już wiedzieć czego i w jakich ilościach zamierzamy się uczyć, dobrze jest dokonać wyboru materiałów, z których będziemy czerpać informacje. Przede wszystkim powinny być to repetytoria, które w najprostszy sposób przekazują wszelkie potrzebne informacje. Oprócz repetytoriów trzeba zadbać także o materiały do ćwiczeń. Tutaj najbardziej polecane są podręczniki zawierające arkusze maturalne oraz ćwiczenia stworzone na bazie maturalnej systematyki. Można oczywiście korzystać też z materiałów z lekcji. Mogą być to podręczniki, ale przede wszystkim notatki. Jeżeli jednak zdajemy sobie sprawę, że nasze notatki są chaotyczne, albo niskiej jakości, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ich pominięcie. W przeciwnym wypadku tracilibyśmy po prostu cenny czas. By przygotowanie do matury było efektywne należy zadbać też o wypoczynek. Nie możemy ciągle się uczyć, bo nie będziemy mieć w ogóle sił do działania. Pamiętajmy, że by osiągnąć planowany cel trzeba być w stanie to zrobić. Wyczerpanie fizyczne w żadnym stopniu nie stwarza ku temu warunków.

Sprawdzone metody

Nie bójmy się korzystać z rad starszych. Jeżeli ktoś zdał egzamin maturalny z dobrym wynikiem, najpewniej oznacza to, że dobrał dobre metody. Szczególnie w zakresie podręczników do nauki powinno być to widoczne. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie wcześniejsza lektura książek motywujących oraz pomagających organizować własny czas wolny. Zazwyczaj dotyczą one bardzo ogólnej tematyki, lecz bez problemu można zastosować je w przypadku przygotowania do matury.

Education obraz autorstwa pressfoto - www.freepik.com